Zapowiedź - Need For Speed: Most Wanted
SS-NG #34 wrzesień 2005
14


Kuba "kYuba" Bujakowski
PRODUCENT: EA Games  WYDAWCA: Electronic Arts  GATUNEK: wyścigi  WWW
    Piękne dziewczyny, szybkie samochody, idealne, ciągnące się kilometrami drogi... Któż z nas nie chciałby zasiąść za kółkiem najszybszych, najnowszych i najładniejszych samochodów świata, pościgać się trochę i przy okazji zarobić nieco grosza? A jeszcze jakby do tego wszystkiego doszły pościgi z organami prawa, sława i rozsadzająca nasze żyły adrenalina to, kto wie czy nie zluzowałoby się kilkaset miejsc pracy w samej Polsce. Ludzi od wieków ciągnęło do wielkich wyczynów.
I takich wielkich wyczynów przyjdzie nam dokonać w najnowszej odsłonie serii NEED FOR SPEED o jak wiele mówiącym tytule MOST WANTED. Koniec z podziemnym życiem w zapyziałych miastach Stanów Zjednoczonych, pora na wyjście do ludzi i jawne pokazanie swoich umiejętności.

  „THEY CAME OUT OF NOWHERE!”


Podstawą NEED FOR SPEED jak wszystkim wiadomo są wyścigi. Ale nie są to zwyczajne wyścigi, takie, które moglibyśmy sobie obejrzeć w telewizji. Tutaj chodzi o coś więcej niż, pokazanie swojej fury kupie ludzi, oklejenie jej nalepkami przeróżnych firm i zdobycie pucharu. Wszystkie wyścigi odbywające się w ramach NFS są nielegalne, a co za tym idzie przyciągają uwagę panów policjantów z drogówki. Co się wiąże ze zwiększonym zainteresowaniem policji takim procederem chyba wyjaśniać nie muszę? Odpowiedź jest jedna: Pościgi. I na tym właśnie aspekcie gry, panowie z EA postanowili oprzeć swoje najnowsze dziecko.Poprzednie dwie części NFS o podtytule UNDERGROUND były naprawdę kawałkiem solidnej roboty. Mieliśmy ogromną, tętniącą życiem metropolię, kolesi ze stuningowanymi furami, panienki, które umilały nam życie przed każdym startem i karkołomne gonitwy po ciasnych, ulicach tegoż miasta. Ale gdzie się podziały organy prawa? Czy nocą policja nie patroluje dróg? Czym jest dobry wyścig bez chociażby nutki świadomości tego, iż możemy za to, co robimy trafić do paki. Nic tak przecież nie motywuję do lepszej jazdy, jak oddech gliniarzy na karku. A co dopiero, gdy chcemy się stać „najbardziej poszukiwanym” kierowcą pośród wszystkich. Ale wszystko po kolei. Aby stać się „numer uno” na policyjnej liście będziemy musieli się naprawdę porządnie napocić.

- To cszo Zdzizsiu, Po maluchu?
- No, Po mmaluchu...
- No to chlup!... Na dchrugą nogę?
- A Proszę Cszę bardzoHeniu, zdrowie twoje w gardło moje...
jedenastka zgłoś się, odbiór
- Jednazstka, zgłazsszam się
znowu pijecie na służbie?
- Ależsz, zskądższe, panie komendancie
w waszą stronę jedzie czarny, nieoznakowany Alfa Romeo, macie go zatrzymać, koniecznie!, bez odbioru.
- Rrobi sszię, szzefie

  „AND THEY’RE OFF!”


Dwa główne zadania, które NFS: MW postawi przed graczem to: wygranie z hordą przeciwników biorących udział w tych samych wyścigach co my, oraz przechytrzenie gliniarzy patrolujących drogi. Według twórców gry sposobów na to ostatnie ma być naprawdę sporo. Z policją będziemy mogli sobie poradzić albo dzięki naszym umiejętnościom albo dzięki rozwiązaniom technicznym. A jeśli już przy tym jesteśmy to warto dodać, że przy każdej z fur będzie można zdrowo namajstrować. Będziemy mogli wpływać na parametry silnika, regulować zawieszenie, poziom skręcalności kół i wiele innych parametrów. W grze pojawi się, jakże ubóstwiana przez wszystkich możliwość tuningowania. Jeśli będziemy chcieli podnieść sprawność/wygląd swojej maszyny, wystarczy, że zajedziemy do odpowiedniego warsztatu, gdzie za niewielkie pieniądze mechanicy zrobią z naszego auta istne cudo motoryzacji.
Wracając jeszcze do pościgów z glinami: EA podobno wyjątkowo przyłożyło się do sztucznej inteligencji policjantów. Tym razem chłopaki z drogówki nie będą bezmózgimi kierowcami, lub też super-precyzyjnymi maszynami. Będą popełniać te same błędy, co normalni kierowcy a kluczem do wygrania z nimi będzie opracowanie jak najskuteczniejszej taktyki, uwzględniając przy tym ruch uliczny, moc ich samochodu oraz ukształtowanie terenu. Oczywiście wiadomo, że z czasem będziemy sobie z nimi radzili coraz łatwiej a to dzięki temu, że my dostaniemy w swoje ręce prawdziwe demony prędkości a gliniarze przez cały czas będą się kisić w tym samym sprzęcie (no chyba, że państwo ich dofinansuje).
- Jak ja mamm go Zzdzisiu zatszrzymać?
- Wyzszystaw rradar...
- Rrobi szię Heniu... o, czsoś nadjeższ, nadjeszż, najdjeżzdża...
- Łap go!
- Rrobi sszię... o, chyba juzż przszejechał... wieszz co Heniu, zza starry, jessztem na tą rrobotę
- To cso, po maluchu?


  „CAN SOMEONE STOP ME?”


Czarnych list zazwyczaj się unika, bo nigdy nie wróżą nic dobrego, ale w przypadku MOST WANTED sytuacja będzie odwrotna. Głównym celem kampanii będzie dostatnie się na sam jej szczyt i wyparcie po drodze naszych oponentów. Im wyżej figurować będziemy na wspomnianej wypisce tym chętniej gliniarze będą się nami interesować, ale oczywiście o innych też nie będą zapominać. Nasi przeciwnicy przez całą grę będą nam deptać po piętach, ale, od czego mamy kasę i możliwości, jakie ze sobą jej posiadania niesie? Głównym sposobem na wydanie zielonych będzie zakup nowej fury, lub jej ulepszenie. Niestety twórcy nie podali jeszcze, jakimi samochodami przyjdzie nam się ścigać. Domysły jednak zawsze snuć można. Skoro w poprzednich częściach mieliśmy między innymi Porsche, Audi, Chevrolety, BMW czy Alfy Romeo, to tym razem pewnie nie będzie gorzej. Warto dodać, że wszystkie nasze poczynania, rekordy w czasie przejazdu, ilość zgubienia gliniarzy, wyzwania na drodze, będą na bieżąco zapisywane i utworzą tzw. Rap Sheet – indywidualny dla każdego zawodnika.  NOWE SZATY KRÓLA?


NEED FOR SPEED: MOST WANTED opierał się będzie na całkowicie nowym, przełomowym, enginie graficznym. Wszystkie znaki na niebie i ziemi, mówią mi na razie, że będzie to chyba najładniejsza gra wyścigowa, jaką mieliśmy okazję dotychczas zobaczyć. Może screeny tego nie pokazują, ale gra jest po prostu śliczna, trailera prezentującego grę oglądałem niemalże ze szczęką przy ziemi. Wszystko od oświetlenia, poprzez wygląd otoczenia, samochodów na animacji kończąc jest dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach. Naprawdę polecam zassanie chociażby jednego trailera z gry i przekonanie się, co nas czeka już wkrótce. I to naprawdę wkrótce, bo premiera gry planowana jest na czwarty kwartał bieżącego roku.
Zapowiedź - Need For Speed: Most Wanted
SS-NG #34 wrzesień 2005
14