Wyłowione z Sieci - Hi - Tech
SS-NG #34 wrzesień 2005
5


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Telefony komórkowe przyczyną alergii?


Według japońskiego lekarza, dra Hajime Kimata, mikrofale emitowane przez telefony komórkowe mogą wywoływać alergie. Promieniowanie emitowane przez 'komórki' może pobudzać znajdujące się we krwi antygeny. Konsekwencje takiego działania to zaostrzenie alergicznych reakcji organizmu na kurz, pyłki roślin oraz sierść zwierząt. Badanie przeprowadzone na grupie 52 osób wykazujących już wcześniej skłonności do alergii potwierdziło teorię dra Kimata. Aby móc mówić o szkodliwym wpływie telefonów komórkowych na alergików potrzebne są jednak bez wątpienia dalsze, przeprowadzone na szerszą skalę badania.

źródło : benchmark.pl


  Digital IXUS i zoom

  Pierwszy BenQ pod marką Siemensa


BenQ zamierza ochrzcić marką Siemens swój stary i niezbyt udany model - P50. Dostępny jak do tej pory pod marką BenQ tylko na Tajwanie będzie teraz dostępny w Europie. Tylko czy zmiana marki pomoże zwiększyć jego sprzedaż?
BenQ P50 (a właściwie Siemens P50) to dość duży smartfon - na dodatek już z nienajnowszym systemem, bo Windows Mobile 2003 Second Edition, kiedy to na rynek wchodzi Windows Mobile 5.0. Jest także duży, sporo większy od HTC Magician, co widać na zdjęciu. Wymiarów nie tłumaczy nawet obecność WiFi i pełnowymiarowej klawiatury w układzie qwerty.
Telefon na rynku europejskim i amerykańskim będzie dostępny w październiku. Szczególnie na tym drugim jego sukces jest bardzo wątpliwy - w tym samym czasie HTC rozpocznie sprzedaż smartfona z Windows Mobile 5.0. Nie ma raczej wątpliwości który telefon wybiorą lubiący nowinki techniczne Amerykanie...

źródło : wp.pl


  BenQ P50

  Za drobne 2600 USD


W japońskich sklepach pojawił się robot, którego zadaniem jest pilnowanie pustego mieszkania. Roborior to urządzenie wielkości arbuza, wyposażone w kamerę cyfrową, czujniki podczerwieni i wideofon.
Robot potrafi dzięki wspomnianym czujnikom wykryć intruza, zadzwonić do właściciela mieszkania i przesłać mu obraz ze swojej kamery. Sieć sklepów Takashimaya, która rozprowadza robota, wyceniła urządzenie na 2600 dolarów. Jej przedstawiciele informują, że początkowo chcieliby sprzedać 2000 Roboriorów.
Producent robota, firma Tmsuk, ma w swojej ofercie inne podobne urządzenie. Czworonożny robot Banryu, który jest wielkości dużego psa, kosztuje 18 000 USD.

źródło : chip.pl

  „Piecyk” do peceta


Amerykańska firma Line 6, specjalizująca się w produkcji cyfrowego sprzętu muzycznego wiernie naśladującego brzmienie starych, analogowych urządzeń, zaprezentowała komputerową przystawkę TonePro. W oparciu o dołączone oprogramowanie, pozwala ona uzyskać właścicielom komputerów PC i Mac brzmienie klasycznych wzmacniaczy lampowych.
Po podłączeniu przystawki do komputera przez port USB i instalacji oprogramowania Line 6 oddaje do dyspozycji użytkownika możliwość symulacji brzmienia przeszło 20 klasycznych wzmacniaczy, z których najstarsze produkowane były w latach 50-tych. Dostępna jest też pokaźna biblioteka najsłynniejszych efektów gitarowych i wokalnych. Wystarczy podłączyć gitarę, bas lub mikrofon, by uzyskać brzmienie ulubionego wykonawcy z ostatniego półwiecza.
TonePro będzie oferowane w dwóch wersjach: podstawowej UX1 oraz wyposażonej w większą liczbę wejść i cyfrowe wyjście UX2. Sprzedaż rozpocznie się zimą, a ceny nie zostały jeszcze
ujawnione.

źródło : benchmark.pl


  DMP-X11V

  Pierwsze informacje o P1000?


Serwis MobileMag.ch dotarł do informacji na temat nowych telefonów, które pojawią się w sieciach Orange. Wśród nich znalazł się telefon określany jako następca P910i o kodowej nazwie Hermione.

Trudno powiedzieć czy jest to długo zapowiadany P1000, jednak wszystko na to wskazuje. Nowy SonyEricsson to triband z obsługą GPRS, nic nie wspomniano jednak o EDGE. Dodatkowo, telefon będzie obsługiwał sieci 3G. Ma mieć dwie 2-megapikselowe kamery i wyświetlacz potrafiący pokazać 262 tys. kolorów.

źródło : wp.pl

  Bezpieczny grajek


Nowy odtwarzacz MP3 firmy TRAK Electronics Polska kosztuje 149 zł. Za taką cenę użytkownik otrzyma 128-megabajtowe urządzenie DMP-X11V.
"Grajek" obsługuje takie formaty muzyczne, jak MP3, WMA, WMV, ASF oraz WAV. Odtwarzacz zaopatrzono w siedmiostopniowy equalizer, dyktafon, podświetlany na niebiesko ekran o rozdzielczości 96x24 punkty, złącze USB 1.1 oraz funkcję pozwalającą na zapisywanie danych chronionych hasłem.
Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją w systemie door-to-door.
Zasilany pojedynczym akumulatorem AAA DMP-X11V dostępny jest również w wersjach 256 i 512 MB oraz 1 GB.

źródło : chip.pl

  Microsoft ujawnił ceny Xbox 360


W chwili premiery konsola Xbox 360 będzie oferowana w dwóch zestawach: podstawowym oraz rozszerzonym, z dyskiem twardym i dodatkowymi akcesoriami. Pierwszy pakiet będzie kosztować 299 USD (w Europie - 299 euro), drugi 399 USD (399 euro). W skład tańszego "Xbox 360 Core System" oprócz samej konsoli i wymiennego panelu wejdą kontroler przewodowy, standardowe kable połączeniowe AV oraz abonament na usługę Xbox Live Silver. Oferowany za 100 USD więcej zestaw opisany po prostu "Xbox 360" oprócz konsoli będzie mieć bezprzewodowy gamepad, kable HD, wymienny panel, abonament Xbox Live Silver, a także odłączany dysk twardy 20GB, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy i kabel sieciowy. Do pierwszej partii konsol dodawany będzie też bezprzewodowy pilot.
Według zapowiedzi Xbox 360 trafi do sprzedaży jeszcze przed Gwiazdką. Konsola prawdopodobnie zadebiutuje równocześnie w USA, Japonii i Europie.

źródło : benchmark.pl


  Roborior

  Słabe rokowania N90


Najnowsza Nokia N90 to pierwsza z gamy zaawansowanych modeli tego producenta, która dzięki swojemu wyposażeniu miała zawładnąć rynkiem drogich telefonów. Niestety, nie wygląda to tak różowo jak przewidywano.
N90 jest mocno promowana jako zaawansowane i inspirujące urządzenie multimedialne. Podkreślana jest także obecność szklanej optyki renomowanego producenta - Carl Zeiss - która w połączeniu z matrycą 2 Mpix miała pozwalać na robienie wysokiej jakości zdjęć, niespotykanej do tej pory w telefonach.
Niezależni analitycy i przedstawiciele sieci sprzedaży mówią jednak jedno: za duża, za droga, wprowadzona z opóźnieniem. Wiele urządzeń potrafi robić zdjęcia tak samo dobrze jak N90, a są o połowę tańsze, nie mówiąc już o mniejszej wadze. Na dodatek opóźnienie wykorzystują rywale, którzy lada moment wypuszczą podobne, zaawansowane terminale. Takie ruchy już zapowiedziały Motorola i Samsung. SonyEricsson już ma K750i, choć nie jest to telefon 3G - jednak patrząc na popularność tego systemu w Europie nie powinno to być problemem.
Nie odnotowujemy zapotrzebowania na N90 w naszych sklepach - powiedział Daniel Lindholm, szef marketingu szwedzkiego oddziału Carphone Warehouse - sieci sklepów sprzedającej telefony komórkowe.
N-series to tylko małe usprawnienia w wyglądzie i możliwościach. N90 jest zaawansowana jak na produkt Nokii, ale już nie w porównaniu do konkurencji - stwierdził Neil Mawston, analityk ze Strategy Analytics.
Nokia liczy jednak na klientów - szczególnie wśród entuzjastów nowinek technicznych. Docelowa grupa to milion osób. Rzecznik Nokii Kari Tuutti twierdzi, że klienci niekoniecznie patrzą na umiejscowienie terminala w konkretnym segmencie rynku, ale na to, żeby się wyróżniał z tłumu. Takimi cechami, jego zdaniem, jest konstrukcja typu clamshell z obrotową klapką oraz wysokiej jakości aparat fotograficzny z możliwością kręcenia filmów. Klienci są w stanie zaakceptować większą wagę terminala, jeżeli ma większe możliwości niż inne telefony - dodał.


  TonePro

Nokia nie przedstawiła swoich przewidywań co do ilości sprzedaży, ale Neil Mawston ze Strategy Analytics szacuje to na kilkaset tysięcy sztuk w ciągu najbliższego kwartału. Na rynku nie pojawiło się do tej pory wiele egzemplarzy N90, jednak z półek znikały bardzo szybko. Trudno więc precyzyjnie ocenić popyt w sytuacji ograniczonej podaży.
Następną z N-series będzie N91 - muzyczny telefon z 3-gigabajtową pamięcią. Na rynku model ten powinien pojawić się w IV kwartale tego roku.

źródło : wp.pl


  Nokia N90

  Kieszonkowy IXUS


Canon zaprezentował aparat Digital IXUS i zoom.
Nowy IXUS jest wyposażony w obiektyw o zmiennej ogniskowej (2,4x, f/3,2-f/5,4) i wzorowany na zaokrąglonych liniach swojego "większego brata" - cyfraka Digital IXUS 750. Aparat wyposażono w matryce o rozdzielczości 5 mln pikseli, procesor DIGIC II i port USB 2.0 Hi-Speed do szybkiego transferu danych. Dostarczana w zestawie z cyfrakiem stacja dokująca umożliwia jego połączenie z komputerem, drukarką lub telewizorem. Stacja dokująca ładuje również akumulator aparatu.
Digital IXUS i zoom pozostaje małym aparatem, choć zwiększa on możliwości zdjęciowe użytkowników przez zastosowanie większego monitora LCD o przekątnej 1,8''. Interfejs użytkownika ma teraz większe ikony, dodano możliwość wyboru strefy czasowej, a menu jest zaprogramowane w 22 językach.
Digital IXUS i zoom korzysta z dziewięciopolowego układu AiAF, który ustawia ostrość nawet na motywy znajdujące się poza środkiem kadru. Ustawienia aparatu dostosowano do szerokiego wachlarza sytuacji zdjęciowych - do dyspozycji mamy 16 trybów pracy aparatu. Wybierać można spośród programów: Auto, Manual, Macro, Portret, Krajobraz i Zdjęcia nocne oraz spośród programów tematycznych obejmujących teraz zdjęcia podwodne.
Nowego Canona wyposażono w czujnik położenia aparatu, który automatycznie obraca zapisane zdjęcia podczas ich podglądu. Czujnik ten aktywuje również znajdujący się z tyłu aparatu przycisk FUNC/SET - kiedy trzymamy aparat pionowo, działa on jako spust migawki. Pozwala to robić zdjęcia portretowe, kiedy się trzyma aparat jedną ręką.
Digital IXUS i zoom jest sprzedawany razem z kartą SD o pojemności 16 MB. Cyfrak jest też kompatybilny z MultiMediaCard.

źródło : chip.pl

  Sony PSP już w Polsce


Dokładnie 1-go września miała miejsce, polska premiera konsolki PSP.
Przypomnijmy zatem podstawowe informacje, które z pewnością będą użyteczne dla graczy planujących zapoznać się bliżej z nowym produktem Sony.
W pudełku (oprócz rzecz jasna samej konsoli) znaleźć będzie można:

• ładowarkę
• baterie
• kartę pamięci: Memory Stick Duo 32 Mb
• pokrowiec
• pasek na przegub dłoni
• ściereczkę
• "Demo Disc for PSP" na którym znajdzie się trailer Spider-Mana, teledyski, demo gier. Na dysku umieszczony będzie program, dzięki któremu będzie można zaktualizować oprogramowanie konsolki do wersji 2.0

Według zapewnień p. Katarzyny Pietrzak (specjalista ds. PR i Internetu dla PlayStation Sony Poland), wraz z polską premierą do sklepów trafi 8 tytułów gier. Będą to:

• Everybody's Golf
• Ridge Racer
• WipEout Pure
• F1 Grand Prix
• Fired Up
• World Tour Soccer
• Ape Academy
• Medievil Resurrection (każda kosztować ma 199 PLN)

Co ciekawe, także w dniu premiery polscy odbiorcy liczyć mogą na możliwość zakupienia filmów (wszystkie posiadać będą polskie napisy), które oglądać można na ekranie najnowszego dziecka SONY. Będą to następujące tytuły:

• HITCH
• The One
• 7 Seconds
• Ghostbusters
• You Got Served
• SWAT
• Spiderman 2
• Charlie's Angels 1
• Hellboy
• Hollow Man
• XXX
• Once Upon a Time in Mexico
• Punisher
• STEAM BOY
• A Knight's Tale
• 13 Going on 30
• Mask of Zorro
• Godzilla
• Black Hawk Down
• Anacondas

Cena konsoli PSP wynosić będzie 1099 PLN.

źródło : onet.pl
Wyłowione z Sieci - Hi - Tech
SS-NG #34 wrzesień 2005
5