Recenzja - Big Mutha Truckers 2
SS-NG #34 wrzesień 2005
21


Robert "Rosic" Korczak
PRODUCENT: Eutechnyx  WYDAWCA: Empire Int.  GATUNEK: zręcznościówka  PLATFORMA: PC, PS2, XBOX  CENA: - zł WWW
    Odstresowanie i kompletne zrelaksowanie przy grze, w której można się uśmiać, powygłupiać, nie trzeba myśleć, a co najważniejsze można się dobrze bawić. Zapewne takie były właśnie założenia przy tworzeniu BIG MUTHA TRUCKERS, a ponieważ autorom gry ich realizacja wyszła całkiem dobrze, postanowiono stworzyć część drugą.
Już w pierwszych zdaniach jestem zmuszony stwierdzić, że gra nie zmieniła się zbytnio. Ci, którzy polubili część pierwszą, polubią także drugą, jednak jestem niemal pewien, że dwójka nie przyciągnie do siebie nowych graczy.

  HistoryjkaZacznijmy od tego, że gra opowiada historię pewnej nietuzinkowej rodzinki. W jej skład wchodzą trzej bracia, ich siostra i mamuśka. Rodzinka ta pochodzi raczej z marginesu. Wszyscy słuchają się mamy, a zarabiają na niekoniecznie legalnym transporcie dóbr między miastami.
Mamuśka jednak naważyła sobie bigosu i trafiła za kratki. Już wkrótce odbędzie się jej proces, po którym ma spore szanse nie ujrzeć nigdy więcej swojego przytulnego domku. Wyobraźcie sobie: biedna stara kobieta nie będzie mogła przytulić dzieci, cieszyć się wnukami, ani zajmować ogrodem. Przecież to musiałoby być dla niej czymś okropnym! :> Dzieci za jej prośbą postanawiają przekupić ławnych i obdarować mamę spokojną starością. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ te sądowe mendy chcą od dzieci dużo pieniędzy. Trzeba więc ruszyć w drogę i rozpocząć zarabianie!

  Trial by TruckingW tym trybie gry, który jest niejako kampanią, celem jest przekupienie 6 ławnych i uniewinnienie mamuśki. Tworząc swój profil wybieramy bohatera, który zostaje z nami do końca. Możemy wybierać pomiędzy słodką i piękną blondynką BobbieSue (która przypomina nieco naszą PR'kę :>), machomenem Rawkinsem, ciotowatym Cietusem, lub prawdziwym, grubym i obleśnym Amerykaninem Earlem. Wybór postaci pociąga za sobą wybór ciężarówki. Nie ma tutaj jednak żadnych różnic pomiędzy danymi technicznymi. Każdy wóz prowadzi się tak samo, różni się tylko wyglądem. Wybór postaci nie wpływa również na przebieg gry, która jest zresztą bardzo liniowa. Fabuła posuwa się bowiem do przodu wraz z kolejnym przekupionym ławnym. W jaki sposób zarobimy na to, żeby gościa spłacić jest już naszą sprawą.


  Wiozę beczki na redakcyjny zlot

  ZasadyGra jest niezwykle prosta i nikt nie powinien mieć problemów z jej zrozumieniem. Pieniądze zarabiamy na przewożeniu towarów z miasta do miasta. Jesteśmy powiedzmy w Salt Sea City, sprawdzamy ceny wyrobów, wybieramy najkorzystniejsze i przewozimy je gdzieś indziej, np. do Capital City. Mapa, po której jeździmy nie jest zbyt duża i przejechanie jej wzdłuż zajmuje maksymalnie dwie i pół minuty. Miast, o które będziemy zahaczać jest kilka plus kilka dodatkowych sklepów "na zadupiu". Aby zwiększyć zyski przed każdą trasą wybieramy czas, w jakim chcemy się zmieścić. Czym jest on krótszy, tym większy bonus dostajemy.


  Zieloni atakują

  Kasa leci......nie tylko za przejazd w czasie, ale także za tak wymyślne rzeczy jak udane parkowanie (wcale nie jest tak łatwo), stłuczki i zniszczenia wyrządzone podczas drogi, przekroczenia limitów prędkości i inne mocno stuknięte rzeczy. Twórcy BIG MUTHA TRUCKERS 2 wprowadzili także utrudnienia, które spotkać mogą nas na drodze. Część z nich była już w "jedynce", np. policyjny pościg, czy atak lekko zdenerwowanych harley'owców. Z nowych przeszkadzajek warto wymienić lawiny głazów spadające na drogę, otwarty most zwodzony, czy atak UFO :). Za uniknięcie zagrożenia także dostaje się bonus pieniężny. Kasę można trzepać jeszcze z jednego, ograniczonego źródła, otóż po każdym opłaconym ławnym odblokowuje się kolejny + dwie misje dodatkowe. Misje te można, ale nie trzeba zaliczyć. Warto jednak, ponieważ są one zabawne i przynoszą spory dochód. Nie chce Wam zdradzać co znajdziecie w owych misjach, ale spodziewajcie się zwariowanych rzeczy, typu zbieranie rozrzuconego piwa, czy ufoludków...


  Prawie jak nasza PR'ka

  Mission ModeOprócz Trial by Trucking BMT2 oferuje nam możliwość zagrania w odblokowane wcześniej misje. Ponieważ są one naprawdę fajne, warto z tej możliwości skorzystać. Te dwa tryby gry to wszystko, co oferuje nam gra. Nie ma tutaj trybu wieloosobowego, ani innych możliwości rozgrywki np. wyścigów, czy wolnej jazdy po planszy. Za wypełnianie poszczególnych celów, takich jak np. uzyskanie dużego zysku w jednym transporcie zostajemy obdarowani obrazkami z galerii. Po co to komu - nie wiem :) Ale dobrze, że jest chociaż coś takiego.


  Nie zadziera się z Rosic'iem

  Model jazdy, tuning, grywalnośćW tej kwestii leży moc! Wielka ciężarówa z naczepą prowadzi się jak po sznurku, chociaż zatrzymać jest ją dość trudno. Nie ma szans na wywrotkę, poślizgi można kontrolować, a przyspieszenia są potężne. Full arcade i o to chodzi! Realistyki tutaj nie znajdziecie, ale nie jest to w żadnym wypadku minus. Dodatkowo jazda naładowana jest świetnymi efektami zderzeń, wybuchów, wszędzie latają iskry, a nasza ciężarówka dalej pędzi. Oczywiście można uszkodzić swój pojazd, ale nie da się go zepsuć. Przy bardzo mocnych zderzeniach można stracić część towaru, ale zdarza się to niezmiernie rzadko. Jeżeli standardowa moc naszego potwora jest dla nas ciągle zbyt słaba, nic nie stoi na przeszkodzie by dokupić parę części i ją podnieść. Ulepszyć można bowiem silnik, turbo, hamulce, wytrzymałość i miejsce w naczepie. Za nieznaczną sumkę można też zmienić typ naczepy lub dobrać inny kolor ciągnika. Jazda, a co za tym idzie taranowanie, niszczenie i nabijająca się w szybkim tempie kasa, jest bardzo dynamiczna i szalenie grywalna. Mimo iż tras nie jest zbyt wiele i są krótkie to nie nudzą się prawie wcale. Pełno jest tutaj skrótów, dróg zastępczych i innych tego typu bajerów, które wydatnie przedłużają trasom żywotność.


  Jeep będzie miał zaraz akuku

  HumorWielki! Wszystko jest tutaj traktowane z przymrużeniem oka. Poprzekręcane nazwy, karykaturalne postacie, młyn na drogach, UFO :), a także masa śmiesznych tekstów. Mapy są wręcz napakowane dziwnymi rzeczami. Nie zawahałbym się użyć stwierdzenia, że lokacje zostały przepakowane! Nie da się ogarnąć wszystkiego, co widzimy na trasie za jednym, ba! nawet za dwoma przejazdami. Gra naprawdę potrafi rozweselić i wprawić w dobry nastrój.

  GrafikaMam mieszane uczucia co do wyglądu BIG MUTHA TRUCKERS 2. Z jednej strony gra wygląda komicznie, jest namalowana ciekawą kreską, ma ładne efekty specjalne, szczególne wybuchy i zgniatanie aut ruchu miejskiego. Świetnie też wyglądają ciężarówki, parodie amerykańskich miast i postacie. Powalające są wnętrza wozów, w których wszystko na zakrętach się huśta i żyje własnym życiem. Z tego opisu wynika, że gra wygląda genialnie, ale nie jest tak do końca. Można się przyczepić do ciut za małej ilości szczegółów, rozpikselowanych czasem tekstur i ogólnego zbyt konsolowego wyglądu. Klimat grafiki jest lekko komiksowy. Ogólnie rzecz biorąc nie jest źle, ale trzeba się troszkę do wyglądu BMT2 przyzwyczaić.

  DźwiękDoskonały! Muzyka super! Tak jak w GTA można tu zmieniać stacje radiowe. Jest ich jednak o wiele mniej i mają krótszy repertuar. W zasadzie więcej w nich gadają niż grają, jednak kawałki są w typowo amerykańskim, countrowym stylu. Do pędzącej ciężarówki po górskich drogach (szybkiego ruchu :P) pasują znakomicie. Odgłosy toczenia pojazdu są także dobrze dobrane. Nie podobać się może zbyt monotonny odgłos silnika, ale tylko, gdy jest on na wysokich obrotach. Dialogi są pełne humoru i dobrze nagrane, chociaż niełatwo jest je zrozumieć.

  Kończący parking challengeJeżeli drogi graczu szukasz gry, która ma zapewnić Ci dobra zabawę i całkowite oderwanie od rzeczywistości to zapraszam za "kółko" jednej z mamusinych ciężarówek. Zabawa przednia, nienudząca się, humorystyczna i w niezłej oprawie. Szkoda, że gra jest dość krótka i że oferuje w zasadzie tylko tryb kariery.


Procesor 1.3 GHz, 256 MB Ram, Karta graficzna 64 MB
Full wypas i orzeszki relaksujące
Recenzja - Big Mutha Truckers 2
SS-NG #34 wrzesień 2005
21